Cele ogólne przedsięwzięcia:
Program profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 15-16 lat jest działaniem długofalowym finansowanym ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego, adresowanym w 2015 roku do uczniów lubelskich szkół ponadgimnazjalnych.
W oparciu o dane epidemiologiczne z lat 2006 – 2009 Ministerstwo Zdrowia wskazało samorządom potrzebę realizacji działań obejmujących wczesne wykrywanie zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży poprzez wdrożenie programu edukacji przeciwdziałania depresji i eliminacji czynników ryzyka chorób psychosomatycznych.
Zapobieganie zaburzeniom psychicznym u młodzieży jest niezwykle istotne ze względu na ich nawrotowość, a także szereg potencjalnych następstw.
Zaburzenia depresyjne wiążą się ściśle z trudnościami w szkole, niedostatkiem umiejętności społecznych. Ponadto są czynnikiem predysponującym do eksperymentowania z alkoholem oraz substancjami psychoaktywnymi, a takze prób samobójczych i innych zachowań autodestrukcyjnych.

Poprzez szeroko rozumianą psychoprofilaktykę możliwe jest:
- wczesne rozpoznawanie objawów choroby
- reagowanie na niepokojące zachowania młodzieży
- niesienie odpowiednio dostosowanej specjalistycznej pomocy
- identyfikacja problemu występującego u osób zagrożonych zachorowaniem na depresję lub już chorujących pozwala zapobiegać i minimalizować potencjalne skutki choroby.